top of page
Szukaj

Čítanie je, našťastie, prudko nákazlivé

  • Mária Vlkovičová
  • 3 lis 2020
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 4 lis 2020

Táto „nákaza“, či lepšie povedané „epidémia“ (hromadná nákaza), sa v mnohých rodinách, vďakabohu, šíri už roky.

Informácií je dnes kvantum a mnohé z nich, pre naše dobro, v sebe radšej neuchovávame.

Tentoraz však z opačnej strany. Bodaj sa čítanie kníh šírilo na všetky strany, a preto ponúkneme, resp. pripomíname informácie, na ktoré by sa nemalo zabúdať: vznik, príznaky a šírenie.

Vznik

Čo sa týka najmenších detí, všetko má v rukách rodič. Najlepšie a zároveň najjednoduchšie je, keď deti vidia čítať aj svojich rodičov. Každé jedno je zvedavé, neustále sa chce niečo dozvedať a práve rodič je najvhodnejším nosičom „nákazy“ ČÍTANIA. Pamätajte, rodič – prenášač – ponúkne možnosť a dieťa ju častokrát nielen príjme, ale dokáže ju hravo ešte aj obohatiť. Čítajte nahlas, čítajte spoločne, rozprávajte sa o knihe, interpretujte, nechajte dieťa klásť otázky, verte, bude ich neúrekom. Berte do úvahy možnosť, že „nakazené“ dieťa, napokon „infikuje“ rodiča bezprostrednou fantáziou až tak, že sú v tom celá rodina po uši.

Keby sme mali hovoriť o dospelých, tak možností je veľmi veľa. Nemožno však nespomenúť aj fakt, že i samotné dieťa môže byť tiež dokonalým prenášačom.

V mnohých prípadoch rodič = pracovná vyťaženosť, stres a veľký nápor povinností. Svet, ktorý nám núkajú jednotliví autori, nech je už akýkoľvek, totiž pomáha ľudom uniknúť pred obavami a strachmi každodenného života. Majte na pamäti, že čítanie je pre človeka prospešné, zvyšuje efektivitu mozgu, rozvíja kreativitu, zlepšujú sa pamäťové funkcie...


" Berte do úvahy možnosť, že „nakazené“ dieťa, napokon „infikuje“ rodiča bezprostrednou fantáziou až tak, že sú v tom celá rodina po uši."

Príznaky

Netreba zabúdať, že táto „nákaza“ je veľmi premenlivá a neistá. U rôznych ľudí môžu mať príznaky rôznu intenzitu, deti nevynímajúc.

Ak máte čo i len jeden z týchto príznakov, tešte sa, ste „nakazený“/„nakazená“: vyhľadávate knihu deň čo deň, čítate na úkor iných povinností, milujete vôňu kníh, vždy máte platné členské v knižnici, prajete si, aby mal deň viac ako 24 hodín a ostalo tak viac času na čítanie.

Každý je iný, deti sú iné, aj my dospelí sme rôzni, a preto netreba strácať čas s povrchnými knihami. Nikto nechce čítať zlú, nezaujímavú a nudnú knihu. Treba vždy siahnuť po takej, ktorú keď otvoríte, nepustíte ju z rúk.


Šírenie

V prípade tejto „nákazy“ nehľadáme cielené opatrenia na predchádzanie vzniku alebo potlačenie už vzniknutých „nákaz“. Šírenie v žiadnom prípade nechceme zastaviť, ba naopak.

Je dôležité kontaktovať čo najviac osôb „nakazených“ čítaním.

Kontakty – ľudia, ktorí boli v takom vzťahu k „infikovanej“ osobe, v ktorom mali príležitosť získať „infekciu“, t. z. čítanie je hlboko zakorenené v rodine, alebo spolužiaci = knihomoli, kamaráti = knihomoli a susedia = knihomoli.

Je nutné nájsť ohnisko „nákazy“, t. z. lokalitu, v ktorej prebieha proces šírenia „epidémie“. V tomto prípade sa sústredíme na miestnosti, kde police s knihami praskajú vo švíkoch. Jedno z najideálnejších miest, už od útleho veku, je práve knižnica. Nech je človek zameraný na akúkoľvek oblasť, práve táto inštitúcia, ktorá je zameraná na sústreďovanie a požičiavanie kníh, ponúka, okrem iného, možnosť, ako sa bude táto ľudstvu prospešná „nákaza“ ďalej šíriť.

 
 
 

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.

FOLLOW ME

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon

© 2023 by Samanta Jones. Proudly created with Wix.com

bottom of page